Extra årsmöte 9 juni
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Linköpings Budoklubb
Aikido

Aikido

Aikido – den harmoniska kraftens väg
Gillar du inte att förlora? Inget problem - vi tävlar inte! 

Gillar du att samarbeta? Jättebra, det gör vi hela tiden!

Blir du aldrig färdig? Bra, det gör inte vi heller!

 

Gemenskap. Rörelse. Koordination. Balans. Självförsvar. Fokus. Aikido är allt detta. Och mycket mer.

 

Den japanska kampkonsten aikido tillhör det fåtal idrotter som är helt tävlingsfria. 

I stället betonas samarbete och viljan att lära av varandra. Aikido tränas inte för att ta medaljer i en framtida tävling, det är själva träningsögonblicket som är det viktigaste. Aikido erbjuder ständig utveckling och kan tränas livet ut. 

 

Mer info

 

For information in English, please send e-mail to aikido@linkopingbudo.se.

 

Maria Ahlström besökte oss igen i helgen
2023-04-23 16:57
Lägerdeltagarna lördagen 22/4

Efter flera års paus p.g.a. pandemin kunde vi hälsa Maria Ahlström 6:e dan tillbaka till LBK. Det blev ett roligt och svettigt träningsläger som avslutades med en gemensam grillmiddag i den ljumma vårkvällen. Tack Maria och välkommen åter.

 

OBS!OBS! Planera in nästa läger. Leif Kinnersjö besöker oss lördagen 10/6 då det bli tre roliga träningspass och även tillfälle till kyu-gradering. Läger tider 10.30 till ca. 17.00 och eventuell gradering efteråt. Mer info kommer.

Nygraderad shodan
2023-03-14 17:01
Edwin Jager syns sittande längst till höger.

I helgen hölls ett välbesökt graderingsläger hos oss i Linköping. Över trettio personer deltog och LBK Aikido räknar nu en ny shodan bland sina medlemmar. Stort grattis till Edwin Jager som gjorde en strålande insats!

Viktiga hållpunkter under vårterminen 2023
2023-01-16 11:07

Igår 15/1 startade ungdomsgruppen sin träning. Gruppen hade utökats med tre nya ungdomar och vi hoppas på ännu fler. Gruppen tränar söndagar 17.00 - 18.30.

 

Tisdag 17/1 startar vuxengruppen sin träning. Träningstiderna är oförändrade: tisdagar 18.30 - 20.00, fredagar 18.00 - 19.30, söndagar 18.30 - 20.00.

 

21/1 Gemensam städdag i dojon 11- 14.00.

 

Tisdag 24/1 18.30 nybörjarstart för vuxna.

 

Tisdag 14/2 18.30 Aikidosektionens årsmöte. Vi byter om och genomför årsmötet på mattan och tränar direkt efteråt. Om du vill lämna motion/förslag till årsmötet så är vi tacksamma om du gör det senast 31/1. Maila gärna till ordforande.aikido@linkopingbudo.se

 

11 -12/3 Träningsläger med Lars-Göran Andersson. Under lägret  finns också möjlighet till dan-gradering. 

 

22/4 Träningsläger med Maria Mossberg Ahlström.

 

10/6 Träningsläger med Leif Kinnersjö, kyu-gradering och terminsavslut.

 

Detta är vad som i skrivande stund är planerat och spikat här i Linköping men vi hoppas givetvis på mer.

Vi ses på mattan.

 

Avslut för ungdomarna
2022-12-19 17:27

Så har vår ungdomsgrupp haft sin avslutande träning och  första gradering. Grattis Ellen, Matteus, Ludvig och Joline!

På bilden syns även Omid, Izabella och Patrik som coachat gruppen under hösten. Stort tack till er. 

Den vitskäggige är Janne som fick äran och nöjet att hjälpa till med graderingen.

Två var tyvärr sjuka och  höll sig klokt nog hemma, de kommer att graderas efter nyår.

OBS! Ungdomsträningen smygstartar redan den 15/1. 

De nygraderade
2022-12-17 20:46
Izabella Persson 5:e kyu och David Perrett 6:e kyu. Bakom dem den bistra graderingskommittén
 
Avslutning 16/12
2022-12-17 20:28

Så kom han till oss igen. Leif Kinnersjö 6.e dan Aikikai, mannen som 1995 kickade igång Aikidoträningen i Linköping. Sedan dess har det varit tradition att Leif leder ett avslutande läger med möjlighet till kyu-gradering. Det blev inspirerande och rolig träning med avslutande gradering och sedan bastu och pizza. 

Nu har vi  juluppehåll  framtill tisdagen 17/1 då vuxenträningen startar. Ungdomarna har sin första träning 15/1 och nybörjarna  24/1.

God jul på  er och Gott nytt år! 

Ungdoms och vuxenläger med Åsa Bergström
2022-12-09 11:15
En lugn stund innan alla börjar ta grepp på varandra

I lördags arrangerade vår ungdomsgrupp ett mixat läger under ledning av Åsa Bergström från Liljeholmens dojo. Åsa visade att det går jättebra att träna tillsammans även när en är 10år och den andre 70. Tack Åsa och Liljeholmens dojo! Vi hoppas på ett fortsatt samarbete.

 

Fredag 16/12 har vi den avslutande träningen för vuxengruppen. Leif Kinnersjö  kommer från Norrköpingsdojon och håller i träning och kyugradering. Vi är jätteglada att Leif vill fortsätta denna  långa  tradition. OBS!TRÄNINGEN STARTAR REDAN 17.30 DENNA GÅNG. Efter träningen så  har vi fredagsmys i café-delen.

 

Ungdomsgruppen har sin sista träning och gradering på söndagen 18/1.

 

Som vanligt så fortsätter den frivilliga träningen på ordinarie tiderna så bevaka din mail och skicka ut en fråga om du är träningssugen.

Snart terminstart med nygraderade medlemmar
2022-08-03 12:27
Nygraderade i Torsby under sommaren

Höstterminen drar igång vecka 34 ochför vår del innebär det tisdagen 23/8. En stor nyhet för vår del är att en barn/ungdomsgrupp återstartar till hösten. De kommer att träna på söndagar 17.00 och har sitt första träningstillfälle redan på söndagen 21/8. Våra träningstider är i övrigt oförändrade dvs tisdagar 18.30, fredagar 18.00 ochsöndagar 18.30. Läs gärna om ungdomsgruppen under fliken UNGDOM ovan.

Vi riktar ett stort grattis till två nygraderade medlemmar som båda graderade till aikikai shodan(1:a dan) i Torsby under sommaren. Omid Sotuodeh sitter i främre raden längst till vänster och trea från vänster sitter Malin Johansson. I bakre raden syns graderingskommittén bestående av vår egegn Mika längst till vänster och Lasse, Niklas och Pär från Torsby.

Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Linköpings Budoklubb, 13/02 09:13 
Linköpings Budoklubb, 14/01 11:58 
Linköpings Budoklubb, 01/11 21:46 
Linköpings Budoklubb, 21/03 21:39 
Linköpings Budoklubb, 22/02 11:10 
 
Våra sponsorer