Extra årsmöte 9 juni
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Linköpings Budoklubb
Ju-jutsu - fighting

Anmälan:
För att vara med på passen behöver man anmäla sig i sportadminappen. Anmälan öppnar 24 h innan passet börjar.  Det finns ett begränsat antal platser på varje pass så se till att anmäla er och avanmäl om ni inte kan vara med.

Anmälan sker här: https://sportadmin.se/form/form.asp?ID={CC5AB4F1-83D9-4902-9717-9365F16D42C5}

Appen hittar man här: 
https://www.sportadmin.se/medlemsapp/
Man loggar in med den mailadress man har anmält vid registrering till Linköpings Budoklubb.

Vilka kläder ska jag ha?

Man bör ha långa träningsbyxor och en oöm tröja med sig. Då teknikerna ibland innefattar grepp i kläderna så se till att det inte är dina finaste kläder du tränar i. Om du redan har en gi (vår träningsdräkt) med ett vitt bälte så går det också bra.


En bit in på terminen brukar sektionen anordna en gemensam beställning av gi. Priserna varierar mellan 300 SEK till över 1000 SEK, beroende på kvalitet och storlek. Träningen bedrivs barfota så lämna skorna hemma. Ta med en vattenflaska!


Hur går träningen till?

Träningen börjar alltid med en rejäl uppvärmning för att förebygga skador under den efterföljande teknik­träningen. Alla kan träna efter egen förmåga. Teknikträningen består av repetition av gamla tekniker och inlärning av nya tekniker samt mycket tillämpning och sparring .

 
Våra sponsorer