I tisdags hade vi den 4:e utomhusträningen för terminen. Sju aikidoka deltog. Det var fint vinterväder och efter en del rörelseövningar så ledde oss Anders och Milja i några blockeringsövningar med jo. Gabriel ledde oss i sexkatan och Lasse och Janne i 31-katan och 31 awase.
I dag, onsdag, har vi haft styrelse och instruktörsmöte och tagit beslut om den fortsatta träningen.
Vi kommer tillsvidare att fortsätta med vapenträning utomhus eftersom detta är en gällande rekommendation från myndigheten. Närkontakt tillåts mellan vapen men inte kroppskontakt mellan tränande. Gemensamt ombyte i dojon tillåts inte. Träningen kommer att läggas ut som en kallelse via sportsadmin och vi kommer att välja mellan de ordinarie dagarna d.v.s. tisdag, fredag eller söndag. Tiden kommer att vara 18.00 som regel men kan v.b. ändras. Vi siktar på att ha två träningar/vecka och kommer att välja dag/dagar efter väderleksutsikterna. Vi samlas utanför stora dojon och tar oss sedan upp till aktivitetsparken i Ryd.
När du får kallelse via sportsadmin så ber vi dig att markera om du kommer eller ej. Detta är inte absolut nödvändigt men underlättar genomförandet.
För att läsa kallelsen i sin helhet så kan du antingen öppna den i din webbläsare eller ladda ner sportsadmins medlemsapp.
Vi hoppas på ännu fler fina vinterdagar med rolig och stimulerande utomhusträning!